Tím PETRONAS De Rooy IVECO na svojom dakarskom debute na strednom východe svoj cieľ splnil

Po absolvovaní trasy dlhej viac ako 7 800 kilometrov sa štyrom kamiónom IVECO podarilo dostať do cieľa a posádke vozidla vedenej Janus van Kasterenom obsadiť celkovo šieste miesto po veľmi ťažkých pretekoch, ktoré si vyžadovali len to najlepšie vybavenie, aby bolo možné preteky vôbec dokončiť.

 

Preteky celkovo zahŕňali dvanásť súťažných dní, päť tisíc časovo meraných kilometrov a viac ako päťdesiat hodín jazdy na plný plyn na palube nákladných vozidiel. Takto asi vyzeralo posledných štrnásť dní posádky tímu PETRONAS De Rooy IVECO, ktorá sa musela zaobísť bez Gerarda de Rooya pre zranenie chrbta. Napriek tomu všetkému Gerard de Rooy do Saudskej Arábie pricestoval, aby svojou prítomnosťou posádku podporil. S jej výsledkom a odvedenou prácou bol nakoniec veľmi spokojný. „Výkon tímu bol dobrý. Jediná vec, ktorá sa od predchádzajúcich rokov zmenila, je, že vodiči majú o niečo menej skúseností, ale všetci z nich dokázali problémy vyriešiť správnym spôsobom. Nejde o to, aby sme realizovali nejaké veľké zmeny, ale skôr nacvičovali a dolaďovali niektoré detaily, „uviedol manažér tímu Gerard de Rooy.

Dvojnásobný víťaz Rallye Dakar vyzdvihol výkon Janusa van Kasterena, ktorý svojím celkovo šiestym miestom dosiahol v rámci tímu PETRONAS De Rooy IVECO najlepšieho výsledku. Tomuto Holanďanovi sa v prvej časti súťaže darilo držať medailové pozície a v polovici súťaže kategórie špeciálov prebojovať do najlepšej desiatky. Van Kasteren doviedol svoj Powerstar so štartovným číslom 505 len tesne za najlepšou päticou vozidiel. Spoločne s Van Kasterenom sa mal o čelné pozície biť tiež kamión Powerstar č. 522 Vicka Versteijnena, ktorého ďalšou úlohou bolo svojmu stajňovému kolegovi v prípade problémov pomáhať. Avšak už v štvrtej etape Versteijnen musel čeliť komplikáciám, kedy sa mu kvôli mechanickým problémom nepodarilo naštartovať vozidlo, takže bol nútený z pretekovodstúpiť. Stále však mohol pokračovať v pretekoch v rámci súťažnej kategórie „Dakar Experience“, ale jeho časy sa počítali len v rámci jednotlivých etáp, nie do celkovej klasifikácie. V piatej a siedmej etape sa umiestnil medzi desiatkou najlepších vozidiel, kedy už zmenil cieľ svojho pôsobenia a zameral sa výhradne na podporu Van Kasterenovejposádky.

 

Nováčikovia v tíme PETRONAS De Rooy IVECO na Dakare 2020 boli Albert Llovera a Michiel Becx, ktorých hlavnou úlohou bolo poskytovať priamu podporu svojim stajňovým kolegom. Llovera bol nútený kvôli lyžiarskej nehode z minulosti nechať si upraviť kokpit a viedol si naozaj skvele, keď sa mu podarilo v desiatich z dvanástich etáp umiestniť medzi dvadsiatkou najlepších kamiónov v pretekoch. Svojim celkovým pätnástym miestom tento Andoran zaznamenal svoj najlepší výsledok za svoju kariéru na dakarskej rallye. Tesne za ním na šestnástej pozícii sa umiestnil jeho kolega Michael Becx. S myšlienkami už uprenými na budúci ročník pretekov Dakar 2021, ktorý sa opäť uskutoční na Blízkom východe, začína tím PETRONAS De Rooy IVECO svoju prípravu vyhodnotením výkonov a výsledkov celého tímu s tým, že chce plne zužitkovať všetky skúsenosti získané počas uplynulých dvoch týždňov v náročnom teréne saudskoarabskej púšte.

CELKOVÉ PORADIE

  1. AndreJ Karginov (Kamaz) 46h33m36s
  2. Anton Šibalov (Kamaz) +42m26s
  3. SJarheJ VJazovič (Maz) +2h04m42s
  4. Dmitrij Sotnikov (Kamaz) +2h55m28s
  5. Martin Macik (IVECO) +3h28m08s

—————

  1. JANUS VAN KASTEREN (IVECO) +4h26m57s
  2. ALBERT LLOVERA (IVECO) +12h41m06s
  3. MICHIEL BECX (IVECO) +14h39m57s

— VICK VERSTEIJNEN(IVECO)