Značky spoločnosti CNH Industrial IVECO a FPT so spoločnosťou Nikola Motor Company ohlasujú budúcu spoločnú výrobu modelu Nikola TRE.

Výrobná prevádza spoločnosti IVECO v nemeckom meste Ulm bude centrom výroby pre pre modely ťažkých nákladných vozidiel Nikola TRE s elektrickou batériou a s elektrickými palivovými článkami.

IVECO a FPT Industrial, výrobcovia značiek úžitkových vozidiel a pohonných jednotiek, ktorí patri do skupiny CNH Industrial N.V. (NYSE: CNHI/MI: CNHI), a spoločnosť Nikola Motor Company budú v rámci európskeho spoločného podniku vyrábať model Nikola TRE v nemeckom meste Ulm vo výrobnej prevádzke spoločnosti IVECO.

V rámci tohto strategického a exkluzívneho partnerstva v oblasti výroby ťažkých nákladných vozidiel priniesla spoločnosť CNH Industrial, ako hlavný investor úrovne D, do spoločnosti Nikola kapitál vo výške 250 miliónov dolárov. Partnerstvo bolo ohlásené na podujatí CNH Industrial Capital Markets Day v septembri 2019 a už v decembri nasledovalo predstavenie modelu Nikola TRE, elektrického nákladného vozidla s batériou (BEV), ktorý predstavuje prvý krok k modelu s elektrickými palivovými článkami (FCEV).

Dnes je závod v Ulme technické centrum pre podvozky s ideálnou polohou v srdci regiónu Bádensko-Württembersko s ambíciou stať sa aj vďaka skúseným zamestnancom a výskumným laboratóriám popredným centrom na výrobu palivových článkov do automobilov. Región poskytol značnú investíciu na financovanie projektov výskumu a vývoja v oblasti so silným automobilovým priemyslom a strategickými projektovými partnerstvami, čo znamená, že prevádzka v Ulme bude ťažiť z blízkosti kľúčových dodávateľov.

Nemecká spolková vláda navyše nedávno zverejnila koncepciu celoštátnej vodíkovej stratégie, ktorej cieľom je podporiť priekopnícke spoločností venujúce sa vodíkovým technológiám. V rámci tejto stratégie sa zaväzuje k celkovej sume dvoch miliárd eur na financovanie inovačného vodíkového programu vrátane rozvoja potrebnej distribučnej infraštruktúry.

„Náš európsky spoločný podnik so spoločnosťou NIKOLA a dnešné oznámenie sú skutočným dôkazom toho, že diaľková nákladná doprava s nulovými emisiami sa stáva realitou s hmatateľnými environmentálnymi výhodami pre európsku diaľkovú nákladnú dopravu a pre všetkých obyvateľov Európy,“ vyhlásil Hubertus Mühlhäuser, výkonný riaditeľ spoločnosti CNH Industrial. „Rozhodnutie vyrábať model Nikola TRE v Ulme, v špičkovom technickom centre pre ťažké nákladné vozidlá, zdôrazňuje strategickú polohu závodu uprostred nemeckej skupiny výrobcov zaoberajúcich sa palivovými článkami.“

V prvom štádiu projektu investuje spoločný podnik 40 miliónov eur na modernizáciu výrobnej prevádzky, ktorá sa zameria na konečnú montáž vozidla. Očakáva sa, že výroba začne v rámci prvého štvrťroka 2021 s prvými dodávkami modelu Nikola TRE ešte v tom istom roku.

„Nikola TRE sa ukazuje ako najpokročilejší návesový kamión na svete a bude pokračovať v určovaní štandardov pre vozidlá s nulovými emisiami v súčasnosti aj budúcnosti“, uviedol Trevor Milton, výkonný riaditeľ spoločnosti Nikola Motor Company. „Rozhodnutie sériovo vyrábať model TRE v Ulme je vhodným príkladom toho, ako vytvoriť pracovné miesta, podporiť inovácie, poskytnúť istotu novým dodávateľom dielov pre vozidlá s nulovými emisiami a byť príkladom aj pre ostatných výrobcov pôvodného vybavenia. Svet je pripravený na nákladnú dopravu s nulovými emisiami a spoločný podnik spoločností Nikola a IVECO bude prvý, ktorý ju prinesie. Teším sa, keď z linky uvidím schádzať prvé sériovo vyrobené vozidlá.“

Prvé modely, ktoré sa začnú vyrábať, budú vozidlá 4 × 2 poháňané elektrickou batériou a návesové nákladné vozidlá 6 × 2 s modulárnymi a škálovateľnými batériami s kapacitou až 720 kWh a elektrickou hnacou súpravou, ktorá poskytne až 480 kW nepretržitého výkonu.

Prevádzka v Ulme dostane modulové zásoby z výrobných miest spoločnosti IVECO vo Valladolide a Madride v Španielsku, čo umožní rýchly nárast výroby s cieľom uspokojiť očakávaný dopyt od zákazníkov. Verzie s elektrickými palivovými článkami vytvorené na rovnakej platforme budú testované podľa projektu H2Haul, ktorý financuje EÚ, počas roku 2021 s očakávaným uvedením na trh v roku 2023.

V súčasnosti vyvíjaný model Nikola TRE je založený na novej platforme S-WAY spoločnosti IVECO, ktorý využíva technológiu, riadenie a informačno-zábavné systémy pre kamióny od spoločnosti Nikola. Očakáva sa, že testovanie prototypov, ktoré budú predstavené na výstave úžitkových vozidiel IAA 2020 v septembri v nemeckom Hannoveri, začne v polovici roka 2020.

„Keďže vychádzame z nášho zlatého štandardu World Class Manufacturing v závodoch v Madride a Valladolide v Španielsku, kde sa vyrába podľa platformy S-Way spoločnosti IVECO, dokážeme urýchliť konečnú montáž, integráciu hnacej súpravy a prispôsobenie vyššej triedy modelu Nikola TRE pre včasné uvedenie na trh v roku 2021“, oznámil Gerrit Marx, prezident divízie úžitkových a špeciálnych vozidiel spoločnosti CNH Industrial.

Tento spoločný podnik je súčasťou širšieho partnerstva uzavretého so spoločnosťou Nikola s cieľom zrýchliť priemyselnú transformáciu smerom k emisnej neutralite 8. triedy pre ťažké nákladné vozidlá v Severnej Amerike a Európe prostredníctvom zavedenia technológie palivových článkov.

Hlavným zámerom spolupráce je využitie skúseností jednotlivých partnerov s cieľom úspešne zaviesť ťažké nákladné vozidlá s nulovými emisiami a zmeniť celý priemysel pomocou úplne nového obchodného modelu.

Newsletter

 Adresa bola uložená. Ďakujeme!
 Zadali ste nesprávny e-mail
Dostávajte info o novinkách
a akciách medzi prvými!