Oslobodenie vozidiel na zemný plyn od diaľničného mýta

Nemecký federálny parlament schválil zákon, podľa ktorého budú vozidla nad 7,5 tony s pohonom na zemný plyn oslobodené od ekologickej zložky diaľničného mýta, a to zatiaľ na dvojročné obdobie od 1.1.2019 do 31.12.2020. To znamená, že vozidla s pohonom na zemný plyn budú rovnako zvýhodnené ako vozidla na elektrický pohon a budú sa ich týkať iba poplatky na infraštruktúru a poplatky za hluk. Toto zvýhodnenie spolu s dotáciami na kúpu vozidiel s pohonom na zemný plyn odsúhlasili v júly (12 000 € na vozidlá na LNG a 8 000 € na vozidlá CNG), ešte zvýrazňuje finančný prínos týchto trvalo udržateľných nákladných vozidiel pre nemeckých dopravcov, ktorí tak ušetria od 9,3 do 18,7 centov na kilometer v závislosti na hmotnostnej triede.

Pierre Lahutte, prezident značky IVECO, prehlásil: „Necelý mesiac po tom, čo IVECO na veľtrhu IAA2018 Hannover vstúpilo do histórie so svojím prvým bezdieslovým stánkom, ktorý demonštroval schopnosť značky ponúkať aj vozidlá na elektrický pohon, CNG a LNG, schválil nemecký parlament oslobodenie nákladných vozidiel na CNG a LNG od diaľničného mýta. Už skôr boli v júli odsúhlasené tiež dotácie na kúpu týchto vozidiel. Nemecko leží na križovatke európskej logistiky, preto tieto kroky nemeckého parlamentu jednoznačne urýchlia rozmach pohonu na zemný plyn na celom kontinente a významne ovplyvnia európsku nákladnú dopravu. Dnes slávnostne otvárame v Bolzane novú čerpaciu stanicu LNG na Brennerskej diaľnici, ktorá spája Taliansko, Rakúsko a Nemecko a spoločnosti FERCAM, poprednému nákladnému dopravcovi v Taliansku a Nemecku, sme dodali prvé nákladné vozidlo na LNG!“

IVECO víta tento krok, ktorý potvrdzuje jeho dlhodobú víziu v trvalo udržateľnej doprave a presvedčenie, že zemný plyn je už vyzreté technologické riešenie.

Aj vďaka viac ako 20-ročným skúsenostiam z vývoja a podpory vozidiel na zemný plyn dnes IVECO stojí na čele s kompletnou ponukou vozidiel na CNG a LNG, od ľahkého úžitkového vozidla Daily NP až po prvý nákladný voz STRALIS NP pre diaľkovú dopravu, ktorý v sebe spája maximálny výkon a komfort s ekologickými a ekonomickými výhodami zemného plynu a autonómiu až 1 600 km. Také vozidlo predstavuje dokonalé riešenie, ktoré je aktuálne po novom a po schválených dotáciách oslobodené od diaľničného mýta a tým prináša ešte výhodnejší nákup ako doposiaľ. Nákladné vozidlá na LNG a CNG spĺňajú nároky doslova každého dopravcu – od kamiónových prepravcov využívajúcich vozidla STRALIS NP až po logistické spoločnosti prevádzkujúce dopravu na všetky vzdialenosti od mestských až po medzimestské, pre ktoré je určené vozidlo Eurocargo NP s motorom o výkone 206 HP, pre diaľkovú dopravu, kde majú na výber STRALIS NP s motorov o výkone 330 HP, 400 HP a 460 HP.

Tieto vozidlá majú všetky ekologické prednosti zemného plynu, najčistejšieho fosílneho paliva:

  • Generujú o 90% menej NO2
  • O 99% menej lietajúceho prachu
  • V prípade biometanu o 95% menej CO2 než ich dieslová obdoba

Zemný plyn navyše otvára možnosť plynulého prechodu k cyklistickej ekonomike založenej na energii vyrábanej z organického či poľnohospodárskeho odpadu, ktorá dosahuje dokonca negatívnych emisií skleníkových plynov a sekvestráciu uhlíka, pretože sa spolieha na prirodzený uhlíkový / organický cyklus.

Vozidlá na zemný plyn majú zároveň výhodu extrémne tichej prevádzky. Technológia IVECO Natural Power, využívajúca Ottov cyklus, dosahuje nižšej hlučnosti než dieselové vozidlá a ponúka tak dopravcom konkurenčnú výhodu pre mestskú a nočnú dopravu.

Newsletter

 Adresa bola uložená. Ďakujeme!
 Zadali ste nesprávny e-mail
Dostávajte info o novinkách
a akciách medzi prvými!